Categories
Betraktelser & Berättelse

Insikter

top view of food
Photo by Ella Olsson on Pexels.com

Skall laga mat snart. Blir nog pasta och halloumi. Gott. Men troligen krockar just det med någon annan planerad maträtt längre fram. Men såg haloumin i kylen under lunchen. Blev sugen på den där sältan. Tar man en eller två sådana där tabletter med grisenzymer så skall väl magen klara det. Men fan vet. Det har varit känsligt där ett tag nu.

Middag säger min fru. Kvällsmat hette det hemma. Middagen var mitt på dagen. I Los säger man väl också något antar jag. Men jag vet inte vad. Har inte lyckats utröna det under de 39 år vi funnits här. Det jag noterat är att man äter det sena målet väldigt tidigt. Klockan fem eller tidigare. Skogsarbetare-kommer-hem-och-är-trött-och-hungrig-tid gäller fortfarande här uppe. Vi som är avfällingar och bara sitter på en stol hela dagarna håller oss till sju. Mest för att hinna äta klart innan “nyheterna“. Den enda tablåtv man tittar på idag. Ja och också det sker väl mest av gammal (o)vana. Det är sällan det kommer något nytt på “nyheterna” som man inte lyckats snappa upp redan under dagen. Sen blir ju “nyheterna” mer och mer reklampelare för andra program som Uppdrag Granskning och annat som man inte vill titta på. “Nyheter” som urtvättade gamla tröjor som svettlukten inte går ur. Man känner sig lite lurad. Sen att man får se nästan allt eller åtminstone ett av inslagen igen på den lokala sändningen som följer efteråt skapar extra suckar. Men vi använder mycket av den här tiden till debriefing. Så OK då. Effektivt. Innan jag går ner och jobbar vidare allså.

Kommer på mig själv med att gnälla igen. Eller noterar jag bara. Iakttar. Man tror det. Men om det inte är gnäll så befinner jag mig jävligt nära här. Varning utdelad! Två!

Nåja. Snacka om att kasta sten i glashus.

Inget av det där jag gnäller på är iof viktigt. Det finns avknapp på vår TV också. Ja man kan till och med säga “stäng av” så stänger den av. Fast kanske inte när jag tänker efter. “Shut down” or “quit” eller något sådant skall det nog vara. Möjligen kan Koreanska gå bra. Hur som helst är det lätt att ta sig till ett “land” där man inte behöver klaga. Det kan man i alla fall lätt ta sig till. Tur. Liksom.

Men innan man får äta mat så skall en tisdagstrött K hämtas på biblioteket såklart. På den tid det tar brukar halloumiskivorna hinna bli svarta och pastan torr. Det har blivit mitt signum det där. Torr mat med brända tillbehör. Tur att det är grillsommar snart. Då är det lättare att komma undan med det där än vad det är annars om året. Allt går ner bara det är vin till.

Categories
Musik

Little Jinder riktar kritik: “Vad fan ska vi leva på?”

Musikbranschen har blivit ett elitprojekt och artister behandlas som kringresande trubadurer, menar Little Jinder.

Source: Little Jinder riktar kritik: “Vad fan ska vi leva på?”

Categories
Alternative Energy

Solceller rullas ut på schweizisk järnväg – är det något för Sverige?

Här testar de sin teknik för snabb installation av järnvägssolceller.

Source: Solceller rullas ut på schweizisk järnväg – är det något för Sverige?

Categories
Swedish

Han var en av ateismens “fyra ryttare” och förutsåg AI-utvecklingen

Source: Han var en av ateismens “fyra ryttare” och förutsåg AI-utvecklingen

Categories
Betraktelser & Berättelse

Tar ner skylten

Slutsäsongssotat. Bra. Bär ut hinkarna med aska. Där får de stå någon dag. Självdö. Viktigt det där. I askan lever “elden” länge. Mer än en eldsvåda har startat för att man hällt ut den i kompost eller soptunna för tidigt. Ja man kan såklart bara låta hinken stå på ett olämpligt ställe också. Hett kan det bli.

Men ett steg till mot sommaren är det.

Skönt.

Nu har jag satt upp en hylla. Allt sådant där innebär att man får springa runt i stora huset och hämta upp grejer. Ofta är det det som är det jobbiga. Att sätta upp själva hyllan går på en chillevipp. Tar ner den gamla “Data of Scandinavia” skylten också. Har inte haft mage hittills att kasta den. Men nu så. Nu får den bli skrot. Vår tid är nu.

Efter lunchen är planen att koda. Dyka ner i projektet. Glömma allt annat. Fast det är då det brukar ringa. Telefon eller dörr. Alltid, eller i alla fall ofta, trycker de på de störande elementen när man minst vill ha dem nära sig. Men annars är nog sannolikheten idag att jag träffar en annan människa rätt liten. Sotare och K undantagna. Precis som jag vill ha det. Enstöring. Mäh.

På lördag spelar några gamla spelkamrater (Zenil) på vår hemmascen Folkets Hem i Edsbyn. Nostalgi så att marken riktigt skälver där borta redan innan spelningen. Blir pensionärsträff antar jag. De flesta har väl åldern inne, både bland folket på scen och i publiken. Många ” jäkla vad kul det var förr…” blir det. Inget för mig. Fast roliga och härliga minnen från den scenen och den logen har jag många. Minns inget negativt. Bara segrar. Men det var såklart rätt lika där också. Alla var med före festen. Dan efter när det skulle städas upp och packas ihop grejer var vi inte många. Men vid det laget var man så van vid det där att man aldrig tänkte på sådant.

Usch vad jag gnäller. Ber om ursäkt. Hatar själv gnällare. Det mesta är ändå bara som det är. Inte mer. Inte mindre. Det kan man leva med.

Dagens positivaste händelse är som vanligt att man kom upp ur sängen idag också. Jag räknar visserligen inte dagarna. Men älskar att finnas i tillvaron och vill stanna så länge den känslan finns där i magen. När den inte gör det kan det göra detsamma. Och får man avsluta innan man når dit så är väl ändå det ganska bra. Men alltså nu lever man. Alltså försöker man leva.