
Är igång med UDP och multicast igen. Men nu på den nya enheten. Återstår bara att plocka dit websockets efter det sen skall den väl vara “klar“. Nåja. Man skall inte ropa “klar” innan man har semester (och har stängt av mobilen). Gammalt djungelordspråk det.
Lite trixit är det såklart så fort man kommer riktigt nära hårdvaran. Men allt är så enormt mycket enklare nu för tiden än det var förr. Det första modemet jag kodade kodades i assembler. Då hade man inte ens så mycket ram så att man kunde dela upp det snyggt och prydligt utan man fick istället skapa finit state maskiner och använda samma minne under olika delar av uppkopplingen. Allt var krångligare. Att bränna EEPROM tog evigheter. Ja och de skulle UV-rensas också. Ljuvliga tider nu när processorn själv har JTAG inbyggt och man bara laddar upp kod och kan monitorera direkt också. Lite som att äta gräddtårta är det varje dag att arbeta numera. Ja om man ens kan kalla det “arbete“.
Men så jävlas det idag också såklart. Tankefelen är detsamma. Tankerätten också. Men dagarna går åt till att hitta buggar numera precis som då. Ja och jag antar jag inte är ensam om den sysslan i en värld full av programmerare.
Min Spotify klient, som nog är den viktigaste programvaran som körs här – hur skall man överleva utan den – fungerar inte när jag började jobba igår. Antar att det skett en uppdatering av den under helgen för helt plötsligt fungerar inte hårdvaruaccelerationen. Problemet då är att hela datorn låses. Har upplevt det där med Visual Studio Code också. Just låsningen är man ju van från Windowsvärlden. Men inte i Linux. Googlegrejer som ställer till det där. “Världens bästa programmerare” har varit framme igen. Skulle vilja knäppa dem på näsan jag. Hårt. JÄVLIGT hårt! Bäst i världen kan de få fortsätta vara. Men håll er borta från min dator.
Möjligen kan det vara dags för ett nytt grafikkort. Mitt är köpt på Ebay för en hundring… Kan ha bidragit.
Helgen då? Jodå. Bok, soffa, vila. Handlade semlor på Wilmars också. Håller måttet. Ja någon serie, en whisky och en film blev det också. Whisky och semlor borde jag väl hålla mig ifrån. Men kanske skulle världen gynnas av att jag påskyndar det egna frånfället ändå.
Men utvilad. Ja kanske. Lördag nere i källaren. Skruvade loss en gammal elpanna och plockade ordning lite i verkstaden. Skall ge mig på varmvattenberedaren nästa helg om tid hittas och sen är det Hulkens (pannan) tur. Ja lite rör av grövre dimensioner också. Hulken väger väl sisådär femhundra kilo. Gjutjärn rakt igenom. Blir nog ett ton järnskrot till idrottsföreningen i slutändan. Märkligt lustfyllt att hålla på med. Man är underlig.
Veckan innehåller kodande och ett tandläkarbesök. Icke mer vad jag vet idag. Men om framtiden vet man ju väldigt lite som bekant. Saker händer och nog har man väl blivit överraskad mer än en gång av tingens ordning, eller ja brist på ordning är väl närmare sanningen. Ordningen är en illusion, ett fruset ögonblick i tidens gång. Precis som de liv vi lever och som vi kallar en livstid. Avklarade, har de knappt funnits. Ingen ide att höga näsan allt för högt över det man presterat alltså.