Categories
Swedish

Nu

life is now neon signage
Photo by Elina Fairytale on Pexels.com

Läser en artikel om en snubbe som började med datorer på 70-talet och som träffat alla av värde i branschen och bla bla bla. Inget fel på snubben. Han var säkert världsbäst. Är säkert världsbäst nu också. Som alla andra datorsnubbar från 70/80/90/00/10/20… Men jag har läst för många sådan här artiklar. OM att vara först. Om att vara störst. Om att vara bäst. Ja och om vindarna låg åt rätt håll och fuktigheten låg på exakt 33% och solen och månen och mars var i konjunktion så skulle jag själv kunna bidragit till en sådan där artikel. Ja varenda gubbe och kärring i min ålder skulle väl kunna det rent utav. Stort GÄSP liksom.

Problemet i sådana här artiklar är att man blir det man var. Storheten fanns förr. Då. Där. “När man träffade Bill Gates” om man nu har några namn att droppa (ja och det har vi alla). Numera är man bara en gammal föredetting. Och det är just det jag inte klarar av. För det är nu det händer. Åtminstone för mig. Visst fan har också jag gjort en massa saker i dåtid. Ja och när jag är död så kan man väl få rota i det om man vill. Men idag. Jag lever nu. Gör saker. Det jag gör NU är det som är intressant. Bara det! Här.

Så när lurven till journalist ringer och vill göra en artikel så blir det “NEJ” här som vanligt om det nu inte skall handla om något jag pysslar med nu. Ja och “om något” är viktigt där. Undertecknad är ointressant. Men problemet är att det jag gör nu, det blir inte häftigt förrän sen, så artiklar om vad man gör nu är ingen intresserad av. Nope.

Så därför kör vi på.

2 replies on “Nu”

Haha, känner mig träffad där. Som en gammal före detta många saker berättar jag gärna om mina möten med Richard Stallman och Alan Cox, eller när jag var världsberömd en vecka 2007. Nu fick jag två namn droppade som de som är nördiga och gamla nog minns. Det var inga framstående prestationer hos mig som tog mig dit utan mest bananskal som låg åt rätt håll på rätt plats.

Nu gör jag heeeeelt andra saker. Men som en vilsen själ blir det lite svårt att få ihop förr och nu. Nu är jag (en ganska duktig) simdomare och engagerad upp till näsan i simidrott. Men även engagerad i Segling och föreningslivet kring det. För att inte nämna karriären som instruktör i HLR och Första Hjälpen. Sedan jobbar jag kvar i samma banor som förr, men det kanske går mer från brinnande intresse till jobb även om jag fortfarande på min kammare uppfinner en och annan sak med lika stor glädje än idag.

Men ja, jag håller med dig det är nu som gäller. Men när man flackar runt som jag gör så är de jag träffar på olika ställen intresserade av olika saker, och saker från förr bubblar upp ganska ofta även om jag hellre pratar om aktuella saker.

Lämna en kommentar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.