Categories
Betraktelser & Berättelse

Förberedd

man and woman holding gray grass cutter
Photo by Gustavo Fring on Pexels.com

Fixar gräsmattan. Är dock inte lika glad som mannen på bilden ovan. Troligen är skillnaden att K inte deltar utan är inne och fixar tårtbottnar till jordgubbstårtan. Mmmmmm jordgubbstårta. Visst låter det väl som sommar ändå. Förresten är det lite oklart varför den glada frun (eller flickvännen) deltar i gräsklippandet om man tänker mer på den saken. Men gemensam glädje är dubbel glädje och allt det där…

Jodå, fixade jordgubbar tidigare idag. Fina. Doftar sommar. Nittio spänn för en liter. Någon passar på. Tog två. Chips och lite annat plockade vi på oss också utifall det blir regn. Vi är redo för midsommar här i huset. Eller egentligen är det väl båtvändningen på söndag som det fixas och ordnas för. Det är redan dags att fara norrut. Fast det magiska ljuset som är just nu. Kan man begära mer. Håller i sig rätt skapligt i två veckor till innan nätterna börjar förbereda sig för ljummet augustimörker.

Nu sitter jag här men en mugg kaffe och refaktorerar kod. En alldeles lagom syssla såhär dagen före midsommarafton. Jo jag gjorde samma sak igår också, men det som rätt skall bli liksom. Fast meningslöst egentligen såklart. Ingen bryr sig om det jag gör. Så har det alltid varit och kommer alltid att förbli. Med allt jag företagit mig. Men jag tycker det är lika roligt att hålla på ändå. Så spelar det egentligen någon roll. Är ett sådant faktum något att bli bitter för? Nope!!! Man kan till och med skratta åt ett sådant faktum om man nu levt med det så länge som jag har.

Men leverera det som folk vill ha. Vill man ha dansmusik ge dem det. Gäller väl allt annat också. Det är i den ständigt strömmande floden framgångarna finns. Att varje stor strömmande flod har sin början i ett litet porlande vattenflöde som måste ha tid för att ta sig framåt ser man såklart inte om man bara följer strömmen.

Jag har aldrig varit en som följer strömmen, är istället beredd att betala det pris som följer med det (utan tvekan) faktiskt.

Spelar Scorpions idag också. Känns fortfarande så jävla fräscht. Hur det nu kan göra det!? Antagligen är den känslan falsk förresten. Del av en gammal gubbes vanföreställningar. I min ålder kan man inte ens lite på sitt eget omdöme, om man nu någonsin kunnat göra det.

Glad midsommar på er.

ps Ni vet väl att det är under midsommarnatten som man skall ge sig ut för att leta (trollens) skatter. Hittar man en. Gäller det att gå hem igen utan att vända sig om vad än som händer efter vägen. Vänder man sig om så glömmer man bort var skatten fanns omedelbart. Lycka till! ds

woman in beige long sleeve shirt and white pants sitting on green grass field
Photo by Gustavo Fring on Pexels.com